Вечір-портрет «Іван Петрович Котляревський – батько нової української літератури»

Будеш, батьку, панувати,

Поки живуть люди,

Поки сонце з неба сяє,

Тебе не забудуть.

Т.Г. Шевченко

9 вересня Україна відзначала 250-річний ювілей від дня народження  видатного українського письменника, поета, драматурга, засновника нової української літератури та громадського діяча Івана Петровича Котляревського.

Його найвідоміший твір «Енеїда» став чи найгучнішою прем’єрою свого часу, адже ще до офіційного видання вийшла його піратська копія. Після друку поема стала справжнім бестселером, хоча такого слова тоді і не вживали. Популярність поеми не падала ще протягом довгих років, а вистави  за творами великого українця мали шалений успіх як у сучасників поета, так і в наш час.

У 1812 році, під час походу Наполеона I Бонапарта на Росію, за сприяння  генерал-губернатора Якова Лобанова-Ростовського, Іван Петрович сформував у Хорольському повіті 5-й Полтавський козачий полк Малоросійського народного ополчення, за що отримав чин майора. За іронією долі, сам Наполеон захоплювався творчістю поета і книга «Енеїда» Котляревського була в його особистій бібліотеці.

З 1816 року Іван Петрович був директором Полтавського вільного театру. В 1822 році він допоміг викупити з кріпацтва молодого талановитого актора Михайла Щепкіна, який пропрацював в Полтаві 4 роки. Завдяки таланту цих двох генів, Полтавський театр став найкращим театром у всій Малоросії (так називали тоді Україну) та за її межами. Згодом Михайло стане провідним актором Російської імперії, зіркою світового масштабу.

Про ці та інші цікаві факти життєвого та творчого шляху великого сина українського народу дізналися учні Міжрегіонального центру під час проведення в бібліотеці вечера-портрету «Іван Петрович Котляревський – батько нової української літератури».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *