Тривожність, сум за рідними і друзями, ностальгія за шкільними роками, відчуття розгубленості, страх перед навчанням — це нормально. Дайте собі час на те, щоб нове місце стало «своїм». Налагодити ефективну взаємодію, приємне спілкування з одногрупниками вам допоможе доброзичливість, відкритість, прагнення прийти на допомогу, небайдужість до життя оточуючих. Крім спілкування з одногрупниками на теми, пов’язані з навчанням, намагайтеся знаходити нових друзів за інтересами (спорт, музика, книги, інші захоплення).
Важливо пам’ятати, що новий етап життя приносить та розкриває нові можливості для професійного, особистісного зростання, відкриває нові горизонти взаємодії та спілкування з новими друзями.
Пам’ятайте про те, що ви не самотні і в будь-який момент можете звернутися за мудрою порадою до психологічної служби нашого навчального закладу, класного керівника, майстра в/н, викладачів. Вони обов’язково допоможуть у вирішенні того чи іншого питання.
Процес адаптації буде проходити легше, якщо дотримуватися таких простих правил:
1. Не порушувати норм та правил поведінки.
2. Брати активну участь у заходах, які проводяться в навчальному закладі.
3. Виконувати рекомендації викладачів щодо навчання.
4. Співпрацювати з групою та завжди підтримувати один одного.
5. Регулярно відвідувати онлайн-заняття, якщо буде така необхідність. (Оскільки, навчальний процес відбувається в умовах воєнного стану).
6. Стримувати негативні емоції.
7. Бути впевненим у собі і своїх діях.
8. Не відмовляти у допомозі тим, хто цього потребує.
9. Концентрувати свою увагу на навчанні.
10. Не боятись пробувати щось нове для себе.
14. Поважати думку оточуючих.
15. Відповідати на уроках.
16. Будьте оптимістом, вірте у свої можливості і пам’ятайте, що Ви потрібні іншим людям.
Поради першокурснику:
• Турбуйся про свої ресурси. Коли незадоволені твої базові потреби (їжа, сон, почуття безпеки), ти не можеш задовольнити потребу в самореалізації. Пам’ятай, тобі треба спати 8-10 годин на добу!
• Провітрюй кімнату та не забувай про фізичну активність. Це знімає напруження в тілі, піднімає настрій та надихає на нові ідеї!
• Їж корисну їжу щодня.
• Люби себе і дякуй своєму тілу приємними бонусами та особливими радостями: смаколик, , прогулянка, улюблене хобі — все це додає сили, енергії та мотивації!
• Старайся уникати (мінімізуй) спілкування з «токсичними» людьми, які вічно тривожні, злі, ображені та зосереджені на негативі. Вони можуть «забрати» і твій душевний спокій, і енергію, і хороше самопочуття! Натомість співпрацюй з групою та не відмовляй у допомозі тим, хто цього потребує.
• Користуйся принципом «Менше хвилювань — більше віри». Не витрачай сили на негатив, адже думки матеріалізуються в модель поведінки і ти вже підсвідомо будеш робити все для того, щоб погане сталося. Дай собі час і налаштуйся на позитивний сценарій подій!
• Викладачів треба не боятися, а розуміти. Виконуй їхні рекомендації щодо навчання, задавай запитання, проявляй активність, бери участь в обговоренні. Це все безцінний досвід та саморозвиток!
• Регулярно готуйся до уроків, вчасно виконуй домашні завдання . Не прогулюй уроки, не відкладай на потім те, що можеш зробити сьогодні.
• Ефективно плануй і організовуй свій день. Кожні 20 хвилин інтелектуальної праці роби перерву на 5 хвилин і змінюй вид діяльності на фізичний. Обов’язково веди блокнот, де будеш писати розклад занять, дзвінків, номери телефонів, адреси, домашні завдання, плани на тиждень. Це допомагає знизити тривожність та тримати все під контролем.
• Якщо щось не так — це треба змінювати, а не терпіти. Якщо щось не так, як хочеться, подобається чи потрібно, слід або змінити ситуацію, або змінити своє ставлення до неї.
Отримуй задоволення від цікавого, неповторного студентського життя!