ФАБІНГ – ХВОРОБА 21 СТОЛІТТЯ

Фабінг (phubbing) є похідним від англійських слів phone (телефон) та snubbing (зневажливе ставлення). Фактично, це своєрідний снобізм, що виявляється у звичці часто відволікатися на власний гаджет при живому спілкуванні з іншою людиною. Термін вперше було введено у 2012 на з’їзді письменників, поетів та літературознавців у Сіднейському університеті. Захід був організований рекламним агентством McCann, яке спеціально для поширення поняття фабінг запустило кампанію Stop Phubbing. Її метою стало переключення молодого покоління з віртуальної на живу комунікацію.

Гаслом компанії стали слова – No Tweeting, Facebook, No Instagram, No Foursquare, No Sexting: Respect the food, the music and the company you’re in. У перекладі українською це звучить так: «Жодних Твітів, ніяких Facebook, ніяких Instagram, ніяких Foursquare, ніяких секстингів: поважайте їжу, музику та компанію, в якій ви знаходитесь».

Основні ознаки фабінгу:

  • під час прийому їжі людина не може відірватися від гаджета.
  • тримання смартфона в руці навіть під час ходьби.
  • моментальне хапання смартфона при звукових оповіщеннях, незважаючи на бесіду з людиною.
  • під час відпочинку (пікнік, день народження, вечірка, прогулянка) людина більшу частину часу проводить в гаджеті.
  • боязнь пропустити що-небудь важливе в стрічці новин.
  • безпідставне перегортання вже побаченого в мережі.
  • бажання проводити в компанії смартфона більшу частину свого часу.

Чому люди займаються фабінгом?

Згідно з дослідженням Кентського університету, фабінг випливає з інших шкідливих звичок і психологічних проблемІнтернет-залежність, страх пропустити щось важливе та труднощі із самоконтролем призводять до залежності від смартфона, а вона, у свою чергу, веде до фабінгу.

Чому люди займаються фабінгом?

Головна проблема не в самому смартфоні, а в нескінченних можливостях, що пропонуються інтернетом, та нестачі сили волі.

І ще одна причина поширення фаббінгу в тому, що фаббі (жертва) бачить, як співрозмовник уткнувся в телефон, і сам тягнеться до гаджета. Так коло замикається і ненормальне використання смартфона стає нормою.

Зв’язок фабінгу з іншими залежностями вже натякає на руйнівну дію цієї звички її власника. За визначенням інтернет-залежність — неадекватний шаблон інтернет-користування, що веде до дистресу. Залежність від смартфона ставлять в один ряд із ігроманією, пов’язують із депресією та додатковим ризиком проблем зі здоров’ям.

Як подолати фабінг?

Намагайтеся не користуватись гаджетами при особистому спілкуванні

Сприймайте це як правило етикету. Якщо вам потрібно терміново комусь написати, вибачтесь перед співрозмовником і зробіть це швидко, а не сидіть у чаті піввечора. Щоб відповісти на дзвінок, вибачтеся та ненадовго відійдіть.

Не кладіть смартфон на стіл під час їжи

Це моветон. До того ж, ви підвищуєте спокусу знову за нього схопитися і залізти в соцмережі. Викладайте гаджети на стіл тільки в тому випадку, якщо вся компанія збирає їх у купку з умовлянням, що перший, хто потягнеться за телефоном, буде покараний. Наприклад, фінансово.

Купуйте дешевий телефон

Підійде для тих, кому не треба постійно бути на зв’язку в пошті і месенджерах. Не буде можливості сидіти в інтернеті – не буде фабінгу.

Попросіть дзвонити вам із важливих питань

Домовитеся з друзями та близькими, щоб у всіх невідкладних справах вам дзвонили, якщо боїтеся, що пропустите щось термінове. Це допоможе відучувати себе від перевірки повідомлень кожні десять хвилин.

Визначте, що ви зазвичай робите під час фабінгу і чому

Якщо це надсилання повідомлень, дивіться попередні два пункти. Якщо це новини, цікавості та ігри, від яких складно відірватися, то відпишіться від них, видаліть чи зробіть незручним їх використання. Наприклад, залиште програму на планшеті, який не завжди з вами, але видаліть його зі смартфона. Найсміливіші можуть видалити обліковий запис хоча б в одній соцмережі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *