Вчені дійшли висновку, що їжа найдивовижнішим чином впливає на наші розумові процеси. Від того, що ми з’їли, залежать не тільки наше самопочуття, але також і настрій та ясність мислення. Така залежність здається дивною, але природа сконструювала мозок саме так, і завдяки цьому ми повністю залежимо від їжі. Для нормальної життєдіяльності людині необхідний повноцінний набір продуктів харчування з врахуванням її індивідуальних особливостей, характеру та умов проживання.
Раціональне харчування (від латинського ratio – розумний) сприяє збереженню здоров’я, високій фізичній, розумовій працездатності та активному довголіттю. Воно посилює здатність організму протидіяти шкідливим факторам навколишнього середовища.
Але за останні роки неймовірно зріс інтерес населення до різних видів саме нетрадиційного харчування, яке вкрай відрізняється від принципів раціонального і правильного харчування. З’явилося багато нових оригінальних теорій харчування, які не вписуються в рамки традиційних уявлень, що мають глибокі історичні корені. Однак у кожній із цих теорій є раціональне зерно. Для вибору своєї методики харчування важливо знати сильні і слабкі сторонни альтернативних теорій харчування.
10 лютого 2020 року в Центрі проведено відкрите засідання гуртка «Кулінарна школа» на тему: «Нетрадиційні види харчування» викладачем Гречковською С.Д. В засіданні гуртка взяли участь учні груп: 35 кух.конд., 37 кух.оф., 38 кух., 39 кух.конд.
Методична мета: активізація пізнавальної та пошукової діяльності учнів у позаурочний час.
Під час заняття гуртка учні мали можливість ознайомиись із нетрадиційними, альтернативними теоріями харчування, їх позитивним та негативним впливом на організм людини з урахуванням фізіологічних особливостей людини.
Ознайомлення з нетрадиційними видами харчування, їх принципами, позитивним впливом на організм та негативними наслідками, розширило професійний світогляд майбутніх кухарів, спонукаючи до пошуку власних відповідей на спірні питання.