Фрустрація – це почуття, яке супроводжує переживання перешкод в досягненні цілей; акт перешкоджання чиїмось планам або зусиллям; почуття досади через перешкоди або критику.
Що таке ФРУСТРАЦІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Фрустрація – це психологічний та емоційний стан, що виникає в ситуаціях, коли людина не може досягти бажаних цілей.
Синоніми слова фрустрація: розчарування, тривожність, безвихідь, зрив.
Фрустрація виникає щоразу, коли очікувані результати (прагнення) не відповідають прикладеним зусиллям. У психології фрустрація – це не обов’язково негативне явище. Стан фрустрації може стати індикатором деяких проблем в житті людей і, в результаті, стати стимулом до змін, мотивом для поліпшення способу життя. Але, коли це призводить до неконтрольованого гніву, обурення, депресії, коли виникає почуття смирення, фрустрація стає руйнівною.
Типи фрустрації.
Всі люди стикаються з різними типами проблем як в особистому, так і в професійному житті. Проблеми та виклики розглядаються як невід’ємна частина життя людей, адже всі ми, незалежно від віросповідання, раси, етнічної приналежності, релігії, статі, вікової групи, рівня освіти, професії, категорії та походження, маємо мрії та завдання, яких необхідно досягти. Ось найбільш поширені типи фрустрації, з якими ми можемо зіткнутися.
- Особиста фрустрація.Люди переживають особисту фрустрацію через особисті проблеми. Ми часто багато чого чекаємо від інших і від себе. Ми хочемо, щоб інші були досконалими, а також боїмося і власних помилок.
- Конфліктна фрустрація.Цей тип фрустрації люди відчувають, коли у них виникають конфліктні ситуації та суперечки. Нині конфлікти трапляються між колегами по роботі, службовцями та керівництвом, між мандрівниками, незнайомцями і так далі. Після суперечки люди розчаровуються і псують весь свій день, думаючи про цей конфлікт.
- Фрустрація тиску.Фрустрація тиску виникає, коли люди відчувають тиск на роботі. Тут потрібно розуміти, що існує величезна різниця між мотивацією і тиском в робочому середовищі.Психологічний тиск і велике навантаження стають причиною фрустрації.
- Фрустрація через оточення. Якщо ми живемо в позитивному і радісному середовищі, тоді залишатися позитивним легко, але, все ж таки, якщо ми працюємо або залишаємося в негативному середовищі, де люди завжди брешуть або сваряться через незначні причини або завжди говорять про життя негативно, тоді розчаруватися дуже легко. Дуже важливо вибрати правильних людей і правильне оточення, щоб наше життя було мирним, радісним і щасливим.
- Фрустрація відповіді. Це розчарування, яке відчувають люди, коли вони не отримують відповідних і точних відповідей. Коли люди спілкуються з іншими, вони очікують, що інші скажуть їм. Таким чином, можна стверджувати, що належна реалізація комунікаційних процесів буде ефективно сприяти зменшенню фрустрації відповіді.
- Фрустрація через незнання.Вдома, в навчальних закладах та на робочих місцях вкрай важливо, щоб люди володіли достатніми знаннями про ряд факторів. Це цілі та завдання; посадові обов’язки та відповідальність; методи, підходи й процедури; закони та правила; робоча етика . Коли люди не обізнані про ці фактори, вони розчаровуються.
- Фрустрація через проблеми зі здоров’ям. Здоров’я – це багатство. Зрозуміло, що всі люди прагнуть підтримувати гарне фізичне і психологічне здоров’я. Коли люди відчувають проблеми зі здоров’ям, вони значною мірою стикаються з психологічною проблемою фрустрації.
- Розчарування через брак ресурсів. Людям необхідно мати достатні ресурси (фінансові, технічні та матеріальні), щоб покращувати загальні умови свого життя. Коли люди відчувають нестачу цих ресурсів, вони стикаються з перешкодами в практичному виконанні посадових обов’язків, досягненні особистих і професійних цілей. Отже, вони значною мірою відчувають психологічну проблему фрустрації.
Як з цим боротися?
Щоб адекватно пережити стан фрустрації, потрібно особливу увагу приділити йому з самого початку, коли фрустрація тільки-но стала помітною. Саме в цей момент людина робить необдумані, хаотичні, безглузді вчинки – як спрямовані на досягнення первинної мети, так і далекі від неї. Головне, пережити агресію і депресію, вгамувати ці настрої в собі.
Другий крок – заміна первинної мети на альтернативну, але більш доступну. Або розгляд причин невдачі і складання плану щодо їх подолання. Краще спочатку провести аналіз ситуації. Якщо з’ясовується, що подолати труднощі дійсно не можна, то рекомендується вибрати іншу мету або відстрочити досягнення колишньої, якщо зовнішні умови можуть змінитися з часом.
Серед особистісних якостей, які допомагають звільнитися від цього стану, – емоційна стійкість, високий рівень відповідальності і самооцінки, нонконформізм.
Тривале перебування в стані фрустрації може привести до негативних змін характеру і розвитку агресивності, заздрісність, байдужості, млявості тощо. Якщо самостійно подолати фрустрацію не виходить, то необхідно звернутися до фахівця – психолога або психотерапевта.