Представники державних та неурядових організацій розглянули на засіданні Координаційної ради з питань протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та боротьби з наркоманією при Полтавській ОДА плани боротьби з соціально небезпечними хворобами.
Заплановане засідання відбулось 14 березня у Полтавському обласному клінічному протитуберкульозному диспансеру під головуванням заступника голови Полтавської ОДА, голови Координаційної ради Олега Пругла.
Заступник голови Полтавської ОДА, голова Координаційної ради Олег Пругло окреслив стратегічні напрямки подальшої роботи ради та детально охарактеризував План роботи на 2019 рік.
«З 15 березня по 15 квітня триватиме місячник боротьби з туберкульозом. Його проводять щороку аби привернути увагу до масштабів розповсюдження хвороби. В Україні епідемія туберкульозу офіційно оголошена з 1995 року. Полтавщина перетнула епідпоріг у 2005 році. Торік кількість хворих в області зменшилася на 8%, всього ж захворіло понад 800 людей. Серед них більше ста громадян одночасно хворих на туберкульоз та ВІЛ. Крім того, захворіло тринадцять дітей», – розповів головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру, координатор КР з напрямку «Туберкульоз» Володимир Печериця.
Цьогоріч місячник боротьби із захворюванням на туберкульоз, відбувається під гаслом ВООЗ «Час настав». Головний фтизіатр області також відзначив, що «без всеохоплюючої протитуберкульозної допомоги, де пацієнт є в центрі уваги, ми не зможемо взяти під контроль епідемію туберкульозу. Саме зараз необхідно зосередити зусилля на всіх рівнях для забезпечення послуг, орієнтованих на потреби конкретної людини. Здійснювати відповідний супровід протягом всього періоду протитуберкульозної терапії, підтримуючи пацієнтів та допомагаючи успішно завершити лікування, може соціальний працівник або медична сестра».
В області за фінансової підтримки Глобального фонду та міжнародних організацій працюють проекти медико-соціального супроводу хворих, щоб вони не переривали лікування. З ними працюють співробітники Полтавської обласної організації Товариства Червоного Хреста України та БО «Світло надії». Послуга доступна для людей із чутливим та мультирезистентним туберкульозом незалежно від джерела фінансування протитуберкульозних препаратів. Минулого року такі соціальні послуги отримало 228 людей із туберкульозом. Ефективність впровадження медико-соціального супроводу для людей із туберкульозом підтверджують показники – до 4,9% знизились показники відривів від лікування. Ефективність лікування чутливого туберкульозу підвищилась до 76%, мультирезистентного – до 63%.
В.о. головного лікаря Полтавського обласного центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом Світлана Нестеренко проаналізувала стан виконання «Обласної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки» за 2018 рік. « Полтавська область визначена одним із регіонів України для проведення дослідної експлуатації «Єдиної системи епідеміологічного та клінічного моніторингу поширеності ВІЛ-інфекції» (МІС ВІЛ). За рахунок впровадження проекту «Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через зміцнення систем охорони здоров’я» (ACCESS) забезпечено удосконалення матеріально-технічної бази кабінетів «Довіра» та інших закладів, що беруть участь у дослідній експлуатації. Медичні працівники кабінетів «Довіра» пройшли навчання щодо дослідної експлуатації МІС ВІЛ», – повідомила очільниця Центру.
За 2018 рік кількість випадків СНІДу зменшилась з 200 в 2017 р. до 142. Статевий шлях передачі залишається домінуючим і за минулий рік узято під нагляд з уперше в житті встановленим діагнозом 275 осіб.
Директор Полтавського обласного благодійного фонду «Громадське здоров’я» Андрій Протопопов розповів про стан виконання у минулому році «Плану заходів на 2018-2019 роки з реалізації Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року у Полтавській області».